Ascus Forum ve yorumları Giriş sayfası

Ascus Forum ve yorumları Giriş sayfası HPV Türkiye’de ascus ASC-H Low grade SIL High grade SIL CIN1 CIN2 CIN3 test sonucunda çıkanlar ne yapmalı forum ve yorumları giriş sayfası girişi.

Ascus Forum

ASCUS Nedir? ASC-H ve Tedavisi nedir?

ASCUS Nedir? ASC-H Şimdi, ülkemdeki birçok kişinin muhtemelen sıkıcı bulduğu bu garip kelimenin ne anlama geldiğine dair böyle bir makale okuyorsanız, muhtemelen elinizde kirli bir sonuç var veya böyle bir sonuç aldınız.

Ascus Forum Arkadaşınız, eşiniz veya sevgiliniz yanınızda.

Biliyorum, biliyorum, telaffuzu kolay, kulağa “askus” gibi gelen o kelime birden hayatınıza girdi ve internet denen veri yığınını karıştırmaya başladınız.

Ayrıca, bulduğun şeyi beğenmedin. Ama önce iyi haberle başlayalım: Bazı makalelerde bahsedildiği gibi kanser değilsiniz, hatta HPV (insan papilloma virüsü) bile taşımayabilirsiniz.

ASCUS’u görmek, HPV’niz olduğu anlamına gelmez.

O halde sessizce içini çek, otur ve en azından yazdığım sessiz zihni okumaya çalış.
Klasik hikaye her zaman bir şekilde insan papilloma virüsü (HPV) ile anlatılsa da, smear testinde ASCUS’u görmek, HPV’niz olduğu anlamına gelmez.

Aslında “ASCUS” bilinmeyen hücre anlamına gelir. Dünya Sağlık Örgütü (WHO)’ü atipik inflamatuar hücreler olarak tanımlıyor ve bence bu daha doğru bir tanım.

Bu hücreler yalnızca HPV enfeksiyonuna bağlı iltihabı tanımlamak için kullanılmaz, aynı zamanda herhangi bir servikal enfeksiyonda bulunabilen hücreleri de tanımlar.

Eğer cinsel olarak aktifseniz Ascus Forum

HPV virüsü ilginç bir “dost”tur. Eğer cinsel olarak aktifseniz, aseksüel olarak hayatınıza devam etmiyorsanız (ki bu da bir seçimdir), o zaman bilin ki onunla mutlaka tanışacaksınız ve HPV ilişkisi ile “el sıkışacaksınız”.

Yüzlerce türü olmasına rağmen sadece 0 tanesi genital bölge ve cinsel temas yoluyla yayılır.

En sevdikleri bölge, rahim ile vajina arasındaki geçiş bölgesinde (dönüşüm bölgesi) bulunan metaplastik hücrelerdir. Bu hücreleri mesken olarak kabul edip hemen yerleşmeyi severler.

Genellikle kadın genital bölgesinde Ascus Forum

Genellikle kadın genital bölgesinde HPV virüsü ile enfekte olduktan 1 yıl ve 2 yıl sonra kaybolurlar. Sorun yüzde 3-5 grubunda.

HPV’nin kronik bir enfeksiyon olarak kaldığı bu grupta, süreç 8-15 yıllık sürenin sonunda kansere yol açabilmektedir.

O yüzden düzenli olarak jinekoloğunuza gidip tahlil yapıyoruz ama dinlemiyoruz.

Neyse artık sizi kızdırmayacağım. Ascus Forum

HPV, hücrelerde değişikliklere neden olan bir süreci tetiklediğinde ve bu “anormal” hücreler servikal dokunun en alt tabakasında ortaya çıktığında bu duruma “servikal intraepitelyal neoplazi = SIN 1 = CIN 1” diyoruz.

Detayları daha sonra anlatacağım, sıkıcı da olsa, ama sonuç şu ki, sizi yalnız bıraksak ya da bu günlerde çok moda olan soğan suyu içsek bile, CIN 1 seviyesindeki hasar muhtemelen 1 içinde normale dönecek. yıl.

Bu “normal”e dönme olasılığı farklı yayınlarda farklı oranlarda ifade edilmektedir.

Sonuç olarak CIN 1 hastalarında smear bulguları tedavi olmaksızın 2-5 yıl içinde normale döner (1, 2).
Bu aşamada patolojiyi karıştıran iltihaplı hücreler ortaya çıkar.

Hastanın hazırlığını incelerken bir hücre görür. Hücre, CIN I seviyesine düşmedi, ancak normal olarak da adlandırılamaz.

Hücre CIN 1 ise normale döner mi?

Patoloğun kafasını karıştıran soru; Hücrenin nereden geldiği ve nereye gittiği ile ilgili.
Hücre CIN 1 ise normale döner mi? Yoksa normalden CIN 1’e mi gidiyor?

Bilinmiyor ve belirlenemiyor. Burada patolog, bu hücreleri ASCUS (belirsiz öneme sahip atipik skuamöz hücreler) olarak teşhis eder.

Yüksek dereceli CIN 2 ve CIN 3

ASC-H (atipik skuamöz hücreler – yüksek dereceli skuamöz intraepitelyal lezyon hariç tutulamaz), yüksek riskli (yüksek dereceli CIN 2 ve CIN 3) lezyonların dışlanamadığı atipik hücrelerin varlığını gösteren bir yaymadır.

Asla ASCUS ile karıştırılmamalıdır.

Asla ASCUS ile karıştırılmamalıdır. ASC-H varlığı, kolposkopi ile lezyon saptanmasa bile, acil kolposkopi ve hastanın yakın takibini gerektirir (3).

Aralarındaki farkı açıklamak için aşağıda anlattığım ilişkilere bakmak yeterlidir.
Çalışmada HPV negatif olduğu halde ASCUS saptanan bir hasta, alınan biyopside CIN 2 olasılığına sahiptir. . . kolposkopi %1.1, CIN 3 %0, kanser bulma olasılığı NO

HPV pozitif hastalarda ASCUS, CIN2 ve CIN 3 kolposkopi biyopsisinde %6.8 ve rahim ağzı kanseri olasılığı %.
1’dir. %.

ASCUS Nedir? ASC-HNumunesinde ASC-H bulunan bir hastada

Numunesinde ASC-H bulunan bir hastada %5 CIN2, %2,6 CIN 3 ve %2,6 serviks kanseri olasılığı vardır!!!
Gördüğünüz gibi ASC-H’li bir hastada risk gerçekten çok yüksek.

Bu nedenle ASC-H, kolposkopi için doğrudan bir endikasyon gerektirir.

Dissemine ASCUS’lu hastanın 3 farklı seçeneği vardır: 3 ay sonra tekrar örnekleme, HPV DNA testi (pozitif ise mutlak kolposkopi) veya direkt kolposkopi (2,5).

Şimdi İngilizce biliyor ve İnternet denen bu veri tabanına giriyorsanız, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bazı kontrollü arıtma sistemlerine erişebilirsiniz.

Bununla birlikte, diğer her şeyde olduğu gibi, Amerika Birleşik Devletleri tarafından önerilen yönergeler, sistemi mümkün olduğunca az korumaya çalışan, ancak gerçekten sağlam akademik bilgilere dayanan yönergeler içerir.

ASCUS tespit edilirse direkt kolposkopi, şüpheli durumlarda biyopsi yapılıyor. Kolposkopi sırasında şüpheli bir alan tespit edilmezse biyopsi şüphelidir. Ancak

ASC-H için tartışılacak bir şey yoktur ve hasta direkt kolposkopiye yönlendirilir. Herhangi bir problem tespit edilmese bile AC-H hastayı terk etmemelidir.

Alınan biyopsi sonucuna göre hastanın tedavisi düzenlenir. HPV yazarak kesinlikle bir yeri vardır.

Hükümetimiz sayesinde KETEM’de HPV tiplendirmesini ücretsiz yapabilirsiniz.
Hükümetimiz sayesinde KETEM’de HPV tiplendirmesini ücretsiz yapabilirsiniz. Ama tabi ki kriterleri var ve bunları karşılamıyorsanız cebinizden para çıkıyor demektir.

Ancak HPV tiplemesi hasta yönetimi açısından gerçekten çok önemli ve maddi bir sorun yoksa önemli o zaman yapmaya değer.

Bunun ne zaman yapılacağı tartışılıyor. Ascus Forum

Servikal displazi (CIN 1, 2 veya 3 saptanması) durumunda HPV tiplemesi için biyopsiler yapılabilir ve nüks olasılığı hasta ile paylaşılabilir.

Onkojenik HPV tipleri (örn. Tip 16 – 18 – 5 – 33 vb.) tekrarlama olasılığı yüksektir ve vücuttan (serviks) çıkışları uzundur.